چرا اوقات تلخی کودکان مفید است؟

why child's tantrum is good

چرا اوقات تلخی کودکان مفید است؟

اوقات تلخی و بهانه گیری های کودکان نو پا ، یکی از سخت ترین چالش های والدین می‌باشد. زمانی که کودک نو پای ما لبخند به لب دارد و در آرامش به سر می‌برد ما نیز نسبت به مادر یا پدر بودن خود سر افرازیم ، اما زمانی که کودک ما روی زمین دراز کشیده و در حال فریاد زدن ، گریه کردن و اوقات تلخی است ما احساس درماندگی می‌کنیم !

با این حال ، این بهانه جویی و اوقات تلخی ها بخش بسیار مهمی از سلامت احساسی و روانی فرزند ما می‌باشند و ما با کمی حوصله می‌توانیم در زمان انفجار این احساس ها در کودکمان ، با آن ها با آرامش بیشتری برخورد کنیم.

در این پست به 9 دلیل مفید بودن اوقات تلخی کودکان می‌پردازیم :

 

  • تخلیه‌ی احساسات مهم است !

اشک ها حاوی کورتیزول (هورمون استرس) می‌باشند. زمانی که ما گریه می‌کنیم ، به معنی واقعی کلمه در حال خالی کردن استرس هستیم !!

همچنین اشک ریختن باعث پایین آمدن فشار خون و بهبود سلامت احساسی می‌باشد. ممکن است متوجه شده باشید زمانی که کودک نو پای شما در آستانه‌ی شروع اوقات تلخی و بهانه گیری است ، هیچ چیزی در او عادی نیست، او خسته ، خشمگین یا در حال شکایت کردن است.

همچنین ممکن است متوجه شده باشید که بعد از پایان یافتن طوفان عصبانیت و اوقات تلخی ، حال کودک شما بسیار بهبود میابد !

در هنگام ناراحتی کودک بهتر است به او اجازه دهیم که پروسه‌ی خالی شدن را بدون هیچ وقفه‌ای از طرف ما کامل کند و بتواند احساسات بد را از خود دور کند.

 

گریه کردن به معنی ناراحتی نیست ، بلکه روند التیام درد است.

گریه کردن به معنی ناراحتی نیست ، بلکه روند التیام آن است.

 

  • گریه کردن ممکن است به یادگیری کودک کمک کند !

چند سال پیش مشغول پرستاری از یک کودک 5 ساله بودم و او مشغول ساختن یک سازه با لگو  بود که  به دلیل گیر کردن در ساخت شروع به اوقات تلخی ، گریه و … کرد. بعد از این که گریه های کودک تمام شد دوباره نشست و مشکلش رو حل کرد و ساختن رو به اتمام رسوند.

لحظه های زیادی مانند این لحظه در زندگی کودکان وجود دارد، کودکان در زمان هایی که با موضوع خاصی درگیر هستند و یا خستگی ذهنی به آن ها فشار وارد می‌کند ، ابراز این خستگی که همان اوقات تلخی کردن ها هستند ، به آن ها کمک می‌کند تا ذهن خود را خالی کرده تا مطلب جدیدی بیاموزند.

 

یادگیری برای کودکان مانند نفس کشیدن طبیعی است

یادگیری برای کودکان مانند نفس کشیدن طبیعی است ، اما زمانی که کودک قادر به تمرکز و شنیدن نباشد، معمولا یک مشکل احساسی مانع روند یادگیری میشود و تخلیه‌ این احساس ناخوشایند، بخشی از روند احساسات کودک است.

 

  • تخلیه‌ی احساسات به خواب کودک کمک می‌کند !

معمولا بی‌خوابی کودکان به این دلیل است که والدین،نادیده گرفتن را بهترین راه مقابله با اوقات تلخی کودکان میبینند.

بنابراین در زمان استراحت ، تمام احساسات در کودک جمع شده و همانند انسان های بالغ ، مانع از خواب می‌شود. بی‌خوابی در کودکان نیز مانند ما به دلیل استرس و یا تلاش برای هضم اتفاقاتی که در زندگی آنها افتاده است می‌باشد.

در زمان هایی که کودک بدون دلیل گریه کرده و بهانه جویی می‌کند ، به او اجازه دهید که احساسات خود را بروز دهد، در این صورت کودک شما نیز شب ها خواب راحت تری خواهد داشت.

 

  • شما “نه” گفته‌اید و این خوب است !

گاهی اوقات ممکن است بی قراری و بهانه جویی کودک شما به این دلیل باشد که شما به او “نه” گفته‌اید ، و این خوب است !

نه گفتن به کودک مرز رفتار های قابل قبول  و غیر قابل قبول را مشخص می‌کند. گاهی اوقات ممکن است ما به دلیل بد خلقی و  بهانه گیری کودکان از نه گفتن به آن ها طفره برویم ، اما باید به خاطر داشته باشیم که ما می‌توانیم محدودیت های کودک را بسیار جدی گرفته و در عین حال عشق ، علاقه و محبت خود را به کودکانمان تقدیم کنیم.

ناراحت در مورد اسباب بازی شکسته و یا رنگ جوراب ها فقط بهانه‌ی کودک است ، در واقع کودک شما به عشق و ارتباط نیازمند است.

 

Baby hugging

 

  • بد خلقی ها شما را به هم نزدیک می‌کند !

ممکن است باور این مسئله سخت باشد ، ممکن است به نظر شما بیاید که کودک بد خلق و خشمگین شما ، از بودن شما در کنارش قدردان نیست ، اما مطمئن باشید اینطور نیست. اجازه دهید طوفان عصبانیت او بدون وقفه‌ای جهت “تمام کردن” و یا “درست کردن” وضعیت از طرف شما بگذرد. نیازی به حرف های زیاد نیست ، فقط کافیست چند کلمه جهت انتقال آرامش و مهربانی به او بدهید و به او نشان دهید که شما در کنارش هستید. کودک را در آغوش بگیرید. کودک شما مهربانی بی قید و شرط شما را دیده و بعد از آن بیشتر از قبل به شما احساس نزدیکی می‌کند.

  • بد خلقی ها در طولانی مدت به رفتار و اخلاق کودک کمک می‌کند !

گاهی اوقات احساسات کودکان از راه های دیگری بروز می‌کند ، مانند خشونت و یا امتناع از همکاری در کار های ساده مانند لباس پوشیدن و یا مسواک زدن ؛ این نشانه ها معمولا نشان دهنده‌ی درگیری کودک با احساسات خود هستند.

عصبانیت و بهانه جویی به کودک شما کمک می‌کند احساساتی را که سد راه او شده‌اند را بیرون ریخته و به حالت عادی خود بازگردد.

  • اگر کودک در خانه بهانه جویی کند ، در محیط عمومی کمتر امکان بهانه گیری هست !

وقتی کودکان قصد دارند احساسات خود را کاملا بروز دهند ، معمولا ترجیح می‌دهند که ناراحتی های خود را در خانه تخلیه کنند، در جایی که احساس می‌کنند ما وقت آزاد تری داشته و به آن ها توجه بیشتری می‌کنیم.

 

Tantrum in Public

هرچه بیشتر کودکان خود را مجبور به تخلیه نکردن احساساتشان در خانه یا بیرون از خانه کنیم ، تنش بیشتری در آن ها جمع می‌شود. هر چقدر زمان و فضای بیشتری برای تخلیه و درک احساسات کودکمان در خانه در اختیار او قراردهیم ، در بیرون از خانه احساسات کمتری در او جمع می‌شود و امکان بهانه گیری کودک کاهش می‌یابد.

 

  • کودک شما کاری را انجام می‌دهد که اکثر انسان ها آن را فراموش کرده‌اند !

همزمان با بزرگ شدن کودکان ، گریه کردن آن ها کاهش می‌یابد ؛ بخشی از آن به دلیل بالغ شدن بوده و بخش دیگری از آن، یاد گیری قراردادن خود در اجتماعی است که زیاد پذیرای بروزدادن و تخلیه احساسات نیست…

معمولا زمانی که بزرگسال ها مضطرب ، عصبانی و یا از کودکان خسته می‌شوند ، به گریه و تخلیه‌ی احساس نیاز دارند ، اما برای اکثر بزرگسالان بسیار سخت بوده که احساسات بد خود را کاملا تخلیه کنند ، پس اجازه دهید کودک شما تا زمانی که امکانش هست احساسات خود را آزادانه بروز دهد.

  • این اوقات تلخی ها برای شما نیز مفید است !

زمانی که ما هنگام اوقات تلخی کودکمان در کنار او حاضریم ، احساسات زیادی نیز در ما برانگیخته می‌شود. 

زمانی که ما سن کمی داشتیم ، شاید والدین ما در هنگام طغیان احساسات با دلسوزی در کنار ما نبودند ، با دیدن این احساسات در کودک ، ممکن است رفتار هایی که با ما شده بود را به یاد بیاوریم ، خاطراتی که حتی از وجود آن ها خبر نداریم.

پدر و مادر بودن می‌تواند درمانی برای مشکل ها و چالش های احساسی ما نیز باشد و ما شانسی برای گوش دادن به درخواست های خودمان داشته باشیم.

بعد از لحظات احساسی که با کودک خود داشتید ، کمی زمان برای رسیدن به خودتان بگذارید ، با یک دوست حرف بزنید ، کمی بخندید و شاد باشید ، حتی سعی کنید در خلوت خود کمی گریه کنید ؛ حفظ آرامش به تمرین نیاز دارد اما وقتی زمانی که در این امر موفق شوید به این معنی است که سیم کشی مغز خود را نظم بخشیده‌اید و آرامش بیشتری خواهید داشت.

 

Parent Love

درباره‌ی نویسنده

کودک یار 1

کودک یار ها در کودک و بهداشت تمام وقت در حال آماده سازی و انتشار مطالب برای شما والدین گرامی می‌باشند

Floating Contact Us