چگونه سردرد های دوران بارداری را بدون خطر رفع کنیم؟

چگونه سردرد های دوران بارداری را بدون خطر رفع کنیم؟

چگونه سردرد های دوران بارداری را بدون خطر رفع کنیم؟

شما به هیچ عنوان مجبور نیستید سردرد های دوران بارداری را تحمل کنید ! نکاتی دراین پست برای شما ارائه شده است که بدون هیچ ریسک و خطری سردرد ها را رفع کنید.

اگر شما نیز مانند بیشتر مردم با قرص های آرامبخش، به سردرد ها حمله می‌کنید ، باید بدانید دارو های قابل استفاده در زمان حاملگی بسیار محدود می‌باشند و متاسفانه مواردی هنگام بارداری مانند خستگی ، قند خون پایین و تغییرات هورمونی باعث شروع سردرد می‌شوند.

اکثر سردرد های دوران بارداری ، در دسته‌ی سردرد های عصبی قرار دارند و به صورت یک کمربند تنگ از جنس درد، دورِ سر و گاهی پشت گردن حس می‌شوند. عوامل احساسی (مانند استرس) باعث به وجود آمدن این سردرد ها می‌شوند ، اما عوامل فیزیکی نیز می‌توانند باعث این سردرد های عصبی شوند ؛ برای مثال خستگی چشم (که علت آن می‌تواند خیره شدن به کامپیوتر به مدت طولانی یا تاریکی بیش از حد محیط باشد.) می‌تواند باعث ایجاد این نوع سردرد شود.

سردرد های سینوسی (درد در پشت پیشانی و چشم ها) به اندازه‌ی سردرد های عصبی رایج نمی‌باشند ، اما در صورتی که یک عفونت یا حساسیت باعث التهاب سینوس ها شود، باعث ایجاد سردرد می‌شود.

همچنین سردرد های میگرنی که شاید آن ها را تجربه کرده باشید و می‌دانید که کلمه‌‌ی ” سر درد ” نمی‌تواند درد طاقت فرسای آن را توصیف کند.

سردرد های میگرنی اغلب با حالت تهوع و حساسیت نسبت به صدا و نور همراه هستند.

تغییرات فصلی و آب و هوایی ، چرخه قاعدگی و بعضی از غذا های خاص، تنها قسمت کوچکی از دلایل ایجاد سردرد میگرنی هستند.

 

 

headaches meaning during pregnancy

به صورت کلی سردرد های دوران بارداری طبیعی هستند ، اما در بعضی از موارد نیز ممکن است پیام مهم تری به همراه داشته باشند.

  • دلیل سردرد من چیست؟

بانوان در سه ماه اول بارداری اغلب اوقات سردرد های عصبی را تجربه  می‌کنند و دلیل آن نوسانات هورمونی می‌باشد.

در سه ماه دوم  ، درد کاهش چشمگیری به دلیل ترشح بالای هورمون می‌یابد. البته که دلایل مختلفی نیز می‌تواند باعث ایجاد سردرد در شما باشد.

 

از خودتان بپرسید ” آیا چیزی در رژیم غذایی من باعث تحریک سردرد من شده است؟ چه دارو هایی مصرف می‌کنم؟ سردرد ها در چه زمانی از روز به سراغ من می‌آیند؟ آیا می‌توانم دلیل سردرد را پیدا کنم و آن را رفع کنم؟ “

 

در سه ماه سوم بارداری ، زمانی که وزن کودک شما بیشتر می‌شود ، حالت های ایستادن و قرار گرفتن شما به دلیل وزن کودک می‌تواند باعث فشار آمدن به شانه ها و گردن شما شده و در نهایت به ایجادشدن اسپاسم عضلات منتهی شود ، که با تحریک عصب های پشت سر، باعث ایجاد سردرد می‌شود. همچنین قرارگیری نادرست سر در هنگام خواب نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن اسپاسم عضلات شود.

  • دلایل تحریک سردرد خود را پیدا کنید !

فهمیدن دلیل سردرد ها ، میتواند خیلی موضوع ها را تغییر دهد ! طبق تحقیقات ، یکی از دلایل این سردرد ها می‌تواند کم آبی بدن باشد ! طبق مشاهدات پژوهشگران ، در بسیاری از موارد سردرد فقط با نوشیدن مقدار زیادی آب به طور کامل درمان می‌شود !

دیگر نشانه های کم آبی بدن عبارت اند از رنگ تیره در ادرار و یا احساس بی حالی و کسلی در فرد و…

 

جریان خون رحم در هنگام بارداری بیشتر است و مقدار زیادی در جریان است. خون مورد استفاده‌ی رحم ، کودک در حال رشد شما را تغذیه می‌کند

و اگر مایعات کافی به بدن شما نرسد ، فشار روی قسمت های مختلف بدن افزایش می‌یابد و در بعضی از بانوان ، این اتفاق ممکن است باعث تحریک سردرد شود.

 

ممکن است سردرد های دوران بارداری شما فقط با نوشیدن آب درمان نشود ، اما ممکن است به همان سادگی حل شود ! برای مثال افزایش تعداد وعده ها و کاهش مقدار در هر وعده (برای جلوگیری از کاهش قند خون) ، یک خواب کوتاه در طول روز (برای بازیابی انرژی) و یا تمرین حالت مناسب قرارگیری بدن در حالات مختلف (برای فشار نیامدن به عضلات با توجه به وزن کودک به اضافه‌ی وزن شما) و… ممکن است سردرد شما را درمان کند !

 

همچنین اگر حس میکنید سردرد های شما حاصل کنار گذاشتن کافئین می‌باشد ، بهترین درمان صبر کردن است.

 

caffeine withdrawal headache

سردرد های حاصل از قطع کافئین به طور معمول دو یا سه روز ادامه پیدا می‌کنند.

 

بعضی از سردرد های دوران بارداری نیز به این سادگی درمان نمی‌شوند ! اگر علت سردرد شما عفونت سینوس ها می‌باشد ، یک کیسه آب گرم را روی چشم ها و بینی خود بگذارید تا زمانی که درد از بین برود ؛ این امر باعث نرم شدن مخاط های درون سینوس و بیرون آمدن آن ها میگردد. اما اگر سردرد شما با تب نیز همراه شد ، احتمالا به آنتی بیوتیک نیاز دارید و باید به دکتر خود مراجعه کنید.

 

treat tension headache

اگر سعی دارید سردرد عصبی خود را با روشی طبیعی درمان کنید ، یک کیسه آب سرد و یا مقداری یخ روی پشت گردن خود قرار دهید ؛ این امر باعث منقبض شدن رگ های شما می‌شود.

 

  • دارو های بی‌خطر !

خوشبختانه تمام آرامبخش ها در دوران بارداری ممنوع نیستند. یکی از بانوان که در تحقیقات در مورد این موضوع شرکت کرده بود ، دو بار سردرد های دوران بارداری  را تجربه کرده است می‌گوید : ” من در چهار ماه گذشته سه بار با عفونت سینوسی دست و پنجه نرم کرده‌ام و این عفونت ها اصلا خوشایند نبودند. “

 

ایشان برای درمان سردرد خود عادت داشتند یک قرص ادویل خورده و به مدت بیست دقیقه استراحت کنند ، ” اما زمانی که یک کودک 16 ماهه در خانه داشته باشید هیچ استراحتی در کار نیست و زمانی که باردار هستید ، هیچ قرص ادویلی در کار نیست! “

 

در واقع این حرف کاملا درست است و دکتر ها تاکید دارند که در هنگام بارداری دارو های آرام بخشی مانند ایبوپروفن (ادویل) ، آسپیرین و یا … بسیار مضر می‌باشند. آن ها همچنین با مصرف دیگر دارو های معمولی برای درمان سردرد (و میگرن) مخالف هستند. اما اکثر دکتر ها با تجویز استامینوفن با دوز مشخص شده مشکلی ندارند اما در زمان بارداری در طول/ یک هفته نباید بیشتر از دو یا سه عدد استامینوفن 500 مصرف کرد.

 

اگر دکتر شما تشخیص دهد که شما به داروی قوی‌تری نیاز دارید ، به احتمال زیاد برای شما نسخه‌ای حاوی آرامبخش های ملایم تجویز می‌کند.

 

off medicine pregnancy

اکثر بانوان در ابتدای بارداری سعی دارند هیچگونه دارویی مصرف نکنند ، اما مطمئن باشید مصرف دارو های تجویز شده هیچ خطری را ایجاد نمی‌کنند.

 

  • میگرن را چگونه درمان کنیم؟

درواقع فشار میگرن بیشتر از سردرد است ، میگرن یک وضعیت عصبی است که درد بسیار شدیدتری با خود به همراه دارد.

طبق آمار ، در سال 1395 حدود 10 میلیون از مردم ایران از میگرن رنج می‌برند که 30% از این تعداد مردان را در بر می‌گیرد و 70% بانوان ! اما خبر خوب اینجاست که در زمان بارداری 58% از بانوان اعلام کرده‌اند که میگرن آن ها کاملا درمان شده و یا به طرز چشمگیری کاهش یافته است و برای 42% دیگر پس از سه ماه اول بارداری درمان شده است.

 

این رویه بدین دلیل است که معمولا میگرن در بانوان توسط نوسانات هورمونی در زمان قاعدگی تحریک می‌شود ، اما زمانی که باردار می‌شوند پس از گذشت سه ماه اول ، سطح هورمون ها ثابت می‌شود.

 

درواقع اکثر دارو های عمومی برای درمان میگرن در دسته‌ی C قرار می‌گیرند ، این بدین معنی است که ما نمی‌دانیم این قرص ها در زمان بارداری خطرناک هستند یا خیر ! با این حال در مواقع خاص ممکن است دکتر دارو های ضد التهاب را برای بیمار خود تجویز کند. دارو های دیگری نیز برای درمان میگرن وجود دارند (مانند کافرگات) که این دارو ها در دسته بندی X قرار می‌گیرند و این بدین معنی است که هرگز به هیچ وجه از این دارو ها استفاده نکنید.

 

برای آن دسته از بانوان بد شانس که در زمان بارداری نه تنها میگرن شان درمان نشده ، بلکه شدت و تعداد سردرد هایشان افزایش یافته ، مشکل بسیار سخت تر است.

پس چه کاری می‌توان انجام داد؟

“بر روی جلوگیری از میگرن تمرکز کنید.” یکی از پژوهشگران در این زمینه ، تشویق به سعی در درمان میگرن با روش های غیر دارویی می‌کند ، مانند فیزیوتراپی ، ماساژ و یا طب سوزنی و سنتی و در نهایت پیشگیری از انجام فعالیت هایی که باعث تحریک میگرن شما می‌شوند. در بسیاری از موارد مشاهده شده که میگرن با فعالیت هایی مانند دراز کردن پا ها ، نوشیدن آب بیشتر و استراحت های 30 دقیقه‌ای در میان روز برای بازیابی انرژی ، بسیار کاهش یافته است.

 

اگر شما علاقه‌ای به درمان غیر دارویی ندارید ، می‌توانید از دکتر خود بخواهید که دارو های بی خطری را برای شما تجویز کند. معمولا استامینوفن کدئین خطری ایجاد نمی‌کند و تجویز آن مشکلی برای دکتر ها ندارد. داروهایی مانند Beta-Blockers که برای پایین آوردن فشار خون مصرف می‌شوند نیز می‌توانند جلوی میگرن را گرفته و مصرف آن ها در بارداری خطری ندارد. اما اگر درد میگرن با خود حالت تهوع نیز به همراه داشت ، دکتر برای شما داروی ضد تهوع نیز تجویز می‌کند.

 

سردرد های دوران بارداری ممکن است بسیار دردناک باشند ، اما به خاطر داشته باشید که اکثر سردرد ها بی خطر هستند ، تا به حال مشاهده نشده که بدترین سردرد ها (حتی میگرن) خطری برای جنین به همراه داشته باشد !

 

how to cure pregnancy headache safely

وقتی سردرد های دوران بارداری را شکست دهید ، معمولا دیگر ادامه پیدا نمی‌کند (هرگز) و بعد از آن می‌توانید روی بارداری و نگه داری جنین خود تمرکز کنید.

درباره‌ی نویسنده

کودک یار 1

کودک یار ها در کودک و بهداشت تمام وقت در حال آماده سازی و انتشار مطالب برای شما والدین گرامی می‌باشند

Floating Contact Us