مشکلات و راه حل های متداول خواب کودک

مشکلات و راه حل های متداول خواب نوزاد

مشکلات و راه حل های متداول خواب کودک

آیا عادت های خواب کودک کوچکتان شما را مجبور به بیدار ماندن در طول شب می‌کند؟ شما تنها نیستید !

 

با داشتن چهار کودک ، من تقریبا با هر تله‌ای در زمینه‌ی خواب کودکان مواجه شدم ، یکی از پسر هام فقط در صندلی های ماشین مخصوص کودک (Car Seat) به خواب میره ، یکی دیگه از پسر ها هم در طول روز و در بهترین و طولانی ترین حالت بیشتر از بیست دقیقه خواب نمیمونه !

خواب می‌تواند به مشکل بزرگی تبدیل شود ، و ممکن است شما از خود بپرسید چگونه خواب کودک را تنظیم کنم که در ساعات منظم خوابیده و بیدار شود؟ خوب خیالتان راحت ، همه‌ی مادر ها در سر تا سر دنیا با موقعیت های پیچیده‌ای با کودکان خود مواجه می‌شوند ، و مانند دیگر تصمیماتی که والدین می‌گیرند ، بیشتر از یک راه درست برای رسیدن به هدف وجود دارد !

در اینجا ما 5 سناریوی متداول را که والدین زیادی با آن مشکل داشته‌اند را برای شما آورده و راه حل ها را نیز در اختیار شما قرار می‌دهیم :

 

تکان دادن کودک

سناریو  #1

 

کودک من 5 ماهه است ، من همیشه او را در آغوش خودم تکان می‌دهم تا به خواب برود ، اما من دوست دارم که دخترم قادر باشد به تنهایی به خواب برود. چطور میتوانم این مشکل را بدون دردسر و اذیت کردن او یا خودم حل کنم؟

 

برای اینکه کودک شما بتواند این تغییر و خوابیدن تنهایی و بدون تکان های شما را بپذیرد ، باید دو مطلب کوچکتر را یاد بگیرد ، اول این که بتواند در جایی بجز آغوش شما به خواب رود و سپس باید بتواند بدون تکان خوردن به خواب برود.

 

اگر شما با عادت دادن کودکتان به تنهایی خوابیدن مشکل دارید ، می‌توانید از روشی دیگر استفاده کنید. از زمانی که کودکان در بدن شما شروع به رشد می‌کنند ، به خوابیدن با سروصدا و تکان خوردن عادت می‌کنند.

شما می‌توانید چهار یا پنج شب متوالی هنگام تکان دادن کودک ، برای او نویز سفید یا وایت نویز (صداهایی آرامش بخش مانند صدای اقیانوس ، باران ، جنگل و…) پخش کنید. بعد از گذشت این مدت کودک با خواب ارتباط جدیدی با خواب برقرار می‌کند و او تغییر جای خواب خود را از آغوش شما به گهواره ساده تر و راحت تر قبول می‌کند.

 

Mother rocking her baby

ایده کلی این است که شما عادت های کودک خود را جوری تغییر دهید که برای خوابیدن به حضور شما نیاز نباشد.

خود را برای سروصدا و گریه‌ی نوزاد در چند بار اولی که او را بیدار از آغوش خود جدا می‌کنید ، آماده کنید. بعضی از تکنیک های مربوط به خواب کودکان به والدین توصییه می‌کنند که کودک در حال گریه را در آغوش نگیرید ، اما در زمان های کوتاه (برای مثال هر 5 دقیقه) به اتاق بروید و با صدایی آرامش بخش با کودک خود حرف بزنید.

 

اما این روش برای همه‌ی کودکان یا والدین جواب نمی‌دهد :

 

من این روش رو روی دخترم که 6 ماه سن دارد پیاده کردم ، اما گریه کردن دخترم تمام نشد ، حتی بعد از 10-15 دقیقه ! در عوض هر لحظه ناراخت تر و عصبانی تر شد تا زمانی که شروع به داد زدن کرد و صورتش قرمز شد !

بعد از دو شب که من هم تقریبا به اندازه‌ی دخترم ناراحت و عصبانی شده بودم ، قبول کردم که این روش برای من جواب نخواهد داد.

پس شروع به قدم زدن دور اتاق کردیم ، بعد از چند دقیقه دخترم کمی خواب آلود شد و به آرامی داخل گهواره قرارش دادم.

یک دستم رو به آرامی زیر بالش قرار دادم و کمی بلند کردم و دست دیگر رو روی شکم دخترم قرار دادم و خیلی آروم فشار دادم و بعد از چند دقیقه به خواب رفت. بعد از مدتی بدون اینکه یکی از دست  هام روی شکمش باشه به خواب می‌رفت ، بعد از چند وقت دست دیگرم رو هم از زیر بالش بیرون آوردم ، در آخر می‌تونستم فقط داخل گهواره قرارش بدم و خودش به تنهایی می‌خوابید. این روند دو هفته به طول انجامید.

به یاد داشته باشید که یک روش برای همه جواب نخواهد داد. بعضی از بچه ها فقط با نوازش یا دیدن شما در اتاق آرام می‌شوند ، اما برای بیشتر کودکان اینطور نیست. در این مورد هرچقدر شما بیشتر سخت گیر باشید کودک شما سریع‌تر یاد می‌گیرد.

 

خوابیدن در هرجا به غیر از خانه

سناریو  #2

 

زمانی که کودک 10 ماهه‌ی خودم ذو برای کاری با خود به بیرون از خانه می‌برم در صندلی کودک داخل ماشین (Car Seat) به راحتی می‌خوابد ، اما زمانی که میخواهم او را به داخل خانه ببرم از خواب بیدار می‌شود. در ساعات خواب و استراحت نیز در خانه به خواب نمی‌رود.

 

از آن جا که کودکان بسیار کنجکاو هستند ، اگر کودک شما در ماشین به خواب می‌رود ، احتمال است که در طول شبانه روز خواب کافی ندارد.

کودک خود را در 24 ساعت مشاهده کنید و ببینید آیا کودکتان نشانه هایی از خواب آلود بودن خود نشان می‌دهد که شما متوجه آن نشده باشید؟ مانند مالیدن چشم ها ، خستگی و اوقات تلخی. اگر کاملا مطمئن هستید که کودک شما خواب کافی دارد ، احتمال دارد این اتفاق فقط به این دلیل باشد که بیرون رفتن شما با زمان استراحت کودکتان در یک زمان قرار می‌گیرد. (منظور از استراحت چرت نیمروزی کودک می‌باشد.)

بهتر است برنامه‌ی بیرون رفتن خود را با خواب و استراحت کودک خود تنظیم کنید. یک استراحت و خواب 20 دقیقه‌ای در ماشین ممکن است برنامه‌ی خواب 2 ساعته‌ای که برای او در نظر گرفته بودید کاملا به هم بریزد !

 

 

خواب کودک

می‌توانید کتابی را با خود حمل کنید و زمانی که کودکتان در ماشین استراحت می‌کند خود را با خواندن مشغول کنید ، یا می‌توانید او را با صندلی ماشین بیرون آورده و صندلی را روی زمین داخل خانه بگذارید تا کودک استراحت خود را کامل کند.

 

از آن جایی که همیشه امکان ندارد بیرون رفتن و انجام کار ها را به تاخیر انداخت ، انتخاب دیگر این است که اجازه دهید کودک شما استراحت خود را در صندلی ماشین کامل کند.

 

استراحت کوتاه

سناریو  #3

 

کودک من خیلی راحت به خواب می‌رود ، اما بعد از 20 دقیقه از خواب بیدار می‌شود و تو یک ساعت بعدی شروع به مالش چشم ها و نشان دادن علائم خستگی می‌کنه. چطور می‌تونم استراحتش رو طولانی تر کنم؟

 

ابتدا باید ریشه‌ی مشکل رو پیدا کنید. آیا چیزی در محل استراحت کودک شما را آزار می‌دهد؟ شاید برای کودک خیلی سرد یا خیلی گرم است ، شاید خیلی ساکت یا خیلی پر صدا است ! یا شاید هم کودک شما هنوز نمی‌تواند وقتی از خواب بیدار شد دوباره خود را به خواب بسپرد !

 

اگر کودک شما به این کار ادامه داد ، در ابتدا سعی کنید خواب شب او را کنترل و مناسب سازید. در بعضی از موارد خستگی زیاد اجازه خواب به کودکان را نمی‌دهد. اگر کودک شما در طول شب خواب کافی و با آرامش دارد ، سعی کنید این شرایط را برای استراحت روزانه نیز مهیا کنید. برای مثال پرده های ضخیم در اتاق او نصب کنید و قبل از وقت استراحت کودک پرده را بکشید تا شرایط شب برای او تلقی شود. یکی دیگر از احتمالات نیز این است که شما دیر کودک خود را می‌خوابانید ! اکثر کودکان دو ساعت بعد از بیدار شدن صبح به استراحت نیاز دارند !

 

مقاومت در زمان استراحت و خواب

سناریو  #4

 

پسر 11 ماهه‌ی من عادت داشت رو بار در روز استراحت کند ، یک بار صبح و یک بار عصر. اما حالا به یک باره از استراحت صبح سر باز می‌زند ! چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

 

یازده ماهگی برای کنار گذاشتن خواب نیمروزی و استراحت زود است ، اما بعید نیست. 90 درصد از کودکان دوازده ماهه در روز دو بار استراحت می‌کنند ؛ اما در پانزده ماهگی 20 درصد از کودکان استراحت صبح را کنار می‌گذارند.

 

خب از کجا می‌توانیم مطمئن شویم که کودک ما برای کنار گذاشتن چرت صبحگاهی آماده است؟

در ساعت های 4 تا 5 بعد از ظهر به حالت های کودکتان توجه کنید ، اگر کودک شما عادی ، خوشحال و پر انرژی بود به احتمال زیاد استراحت کاملی داشته است. اما اگر حالت های عصبی و کلافگی در او مشاهده کردید بدین معنی است که او به چرت دوم نیز احتیاج دارد.

 

مقاومت کودک در زمان استراحت و خواب

 

خواب منظم

سناریو  #5

 

دختر هفت ماهه‌ی من یک برنامه‌ی خواب خیلی منظم داشته و زمانی که در خونه باشیم خواب عالیی رو تجربه می‌کند ، اما خیلی به این برنامه وابسته شده و کوچک ترین اختلالی خواب او را بر هم می‌زند. برنامه‌ی سفر چیده بودیم اما الان نگران این هستم که دخترم در هتل به خواب نرود. چه کاری می‌توانم انجام دهم که مطمئن شوم راحت به خواب می‌رود؟

 

سعی کنید تا جایی که امکان دارد شرایط خانه را برای او بسازید ، حتی اگر در خانه نیستید. در هتل می‌توانید درست مثل خانه در ساعت خاصی (که کودک به آن عادت دارد) او را به حمام ببرید ، اگر یک وسیله مانند یک گهواره قابل حمل یا حتی آهنگی که برای او پخش می‌کنید و مطمئن باشید که طبق برنامه‌ی خواب او ، اتاق را تاریک کرده و اجازه دهید برای خواب آماده شود.

 

دختر 10 ماهه‌ی من همیشه خواب خوبی داشته است به جز مواقعی که می‌توانست من و پدرش را در اتاق ببیند ! ما فهمیدیم وقتی میخواهیم در هتل بمانیم به یک سوییت داریم ، این گونه می‌توانیم او را در اتاق مجزایی گذاشته و خودمان به انجام کارهای دیگر در اتاق دیگر مشغول شویم ؛ اما این راه حل هزینه‌ی زیادی را در بر دارد. در بعضی از موارد ما با استفاده از اسباب خانه ، اتاق را دو قسمت کردیم وجلوی دید دخترمان را بستیم. همچنین ما هیچوقت او را بدون نویز سفید (White Noise) رها نمی‌کنیم ، زیرا این صدا باعث می‌شود صدای تلویزیون و یا حرف زدن ما به گوش او نرسد.

 

خواب در کنار کودک

یکی از سوال های اصلی والدین این است که آیا خوابیدن کودک در کنار والدین امنیت دارد یا خیر؟

 

تحقیقات در این زمینه مشخص شد که نوزادان 40 برابر بیشتر امکان خفگی در تخت بزرگسالان را دارند تا در گهواره امن خود !

اما این تحقیق در فرق بین شرایط اشتراک گذاری تخت امن و نا امن را مشخص نکرده است. 

 

عوامل خاص و مشخصی می‌توانند خواب کودک و والدین در یک تخت را امن‌تر یا نا امن‌تر می‌کنند. در اصل گهواره از امنیت بسیار بیشتری برخوردار است ، زیرا برای خواب کودک استاندارد سازی شده است و تخت بزرگسالان بر خلاف گهواره ، عوامل زیادی برای کنترل وجود دارد.

والدین معمولا ترجیح می‌دهند گهواره را در کنار تخت خود قرار دهند ، اما اگر شما از آن دسته از والدین هستید که ترجیح می‌دهید کودک را در تخت خود بخوابانید ، حتما به نکته های زیر توجه کنید :

 

  • حتما کودک خود را به پشت بخوابانید.
  • تشک تخت شما باید نرم ، استوار و صاف باشد و رو تختی نیز باید بسیار امن و صاف باشد. هیچ بالش ، پتو و یا اسباب بازی سنگینی نباید در کنار کودک باشد.
  • مطمئن شوید که بین دو سر تشک و تخت هیچ فاصله‌ای نباشد و همچنین هیچ فاصله‌ای بین دیوار و تشک (جایی که ممکن باشد کودک گیر کند) نباشد. کودک باید بین مادر (بیشتر پدران به اندازه‌ی مادر نسبت به حرکات و نفس کشیدن یک کودک خوابیده وارد نیستند) و محافظی باشد که امکان گیر کردن سر کودک در بین میله های آن وجود نداشته باشد.
  • در شرایط مقابل ، هیچگاه در کنار کودک خود نخوابید : اگر شما تحت تاثیر الکل ، مواد مخدر و یا دارو های سرگیجه آور هستید ، اگر شما دخانیات مصرف می‌کنید و  یا اگر خواب شما سنگین بوده و راحت بیدار نمی‌شوید.
  • اگر وزن شما باعث می‌شود تا تشک گود شود ، تخت شما برای خوابیدن کودک امن نیست.
  • چه والدین و چه کودکان نباید لباس هایی با نوار های بلند یا ربان های بلند در تخت بخوابند.
  • هیچگاه کودک خود را تنها نگذارید.

درباره‌ی نویسنده

کودک یار 1

کودک یار ها در کودک و بهداشت تمام وقت در حال آماده سازی و انتشار مطالب برای شما والدین گرامی می‌باشند

Floating Contact Us