4 راه حل ساده برای حل مشکلات رفتاری در کودکان

مشکلات رفتاری کودکان

4 راه حل ساده برای حل مشکلات رفتاری در کودکان

آیا کودک شما به رفتار های خوب و نظمی که شما از او انتظار دارید بی اعتنایی می‌کند؟ آیا دائما نگرانید که مشکلات رفتاری کودکتان دلیلی برای شرمندگی شما شود؟

اگر شما در مورد مهار کردن این رفتار های آزار دهنده‌ی کودکتان نگرانید، با دانشنامه‌ی کودک و بهداشت همراه باشید، در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید راحت تر با این رفتار کنار بیایید.

چگونه مشکلات رفتاری کودکم را حل کنم؟

در طول افزایش سن و رشد، کودک شما مشکلات رفتاری مختلفی را بروز می‌دهد و این کاملا عادی و جزئی از پروسه‌ی رشد است. این مشکلات ممکن است در بعضی از دوستان کودکتان نیز مشابه باشد، با این حال مهم است به یاد داشته باشیم که هر کودک، مشکلات و احساساتش را به روش خاص خود بروز می‌دهد.

بیشتر این مشکلات جزئی از روند طبیعی رشد بوده و با افزایش سن از بین می‌رود، اما به این معنی نیست که شما اجازه دهید کودکتان این رفتار های غیر قابل قبول را ادامه دهد! شما به عنوان والد کودک باید به او آموزش دهید که قوانین خاصی وجود دارند که باید از آن ها پیروی کرد. رفتار کردن در چهارچوب خاص نیز یک قانون است. اگر مشکلات رفتاری در این سن حل نشوند، ممکن است به نوعی عادت دائمی تبدیل شوند.

 

Behavior Probmlems in toddler

 

در اینجا چند روش برای حل بعضی از مشکلات رایج در بین کودکان را بررسی می‌کنیم :

 1. کنار آمدن با بدخلقی کودک

در این سن، کودک شما سرشار از احساسات مختلف و متغیر است. ممکن است در لحظه‌ای همچیز آرام باشد، اما چند لحظه‌ی بعد کودکتان در حال فریاد زدن، گریه کردن و … در حالی که مشکلی وجود ندارد ! این مشکل در سنین یک تا سه سال کاملا رایج می‌باشد. در این سن کودک متوجه حرف های شما می‌شود، اما هنوز بروز احساسات برایش سخت است و این موضوع منجر به بدخلقی می‌شود.

چگونه با این موضوع کنار بیاییم؟

آرامش خود را حفظ کنید، به یاد داشته باشید که کودک شما ناراحت و عصبی بوده و بلند کردن صدا و عصبی شدن شما نیز مشکلی را حل نمی‌کند ! در واقع بالا بردن صدا و یا مجبور کردن کودک به آرام شدن به احتمال بسیار همه چیز را بدتر می‌کند.

سعی کنید در کنار کودک باشید، در کنار کودکتان بنشینید و دست او را به آرامی بگیرید؛ می‌توانید با مهربانی کودک را در آغوش گرفته، به آرامی او را نوازش کرده و به او بگویید که دوستش دارید.

 

Toddler Shouting

 

 2. کنترل کردن گاز گرفتن و یا لگد زدن کودک

کودک دو یا سه ساله‌ی شما ممکن است رفتار های پرخاشگرانه از خود نشان دهد. نگران نباشید، این مشکلات نیز رایج بوده و می‌گذرند! گاهی اوقات ممکن است کودک شما این کار ها را فقط برای جلب توجه شما انجام دهد، اگر هربار شما خواسته‌ی او را برآورده کنید، این مشکل تبدیل به عادت می‌شود.

چگونه با این موضوع کنار بیاییم؟

کودک شما باید درک کند که رفتار های او، بازتاب خواهند داشت. اگر کودک شما گاز میگیرد و پرخاش می‌کند فریاد نزنید. در عوض امتیاز هایی را از او بگیرید. مانند بازی با اسباب بازی مورد علاقه یا دیدن کارتون مورد علاقه. سپس به کودک توضیح دهید که چرا این امتیاز ها را از او گرفتید. اجازه دهید کودک چند دقیقه به آرامی بنشیند، بدون این که با کسی حرفی بزند و یا کاری انجام دهد. سپس به او توضیح دهید که چرا این کار را انجام دادید و بگویید دفعه‌ی بعدی چگونه می‌تواند از این کار جلوگیری کند.

 

Toddler shouting and kicking

 

 3. کنترل فریاد زدن کودک

کودک شما سرشار از انرژی است و این انرژی دلیل بالا بودن صدای کودکان است ! فریاد زدن همیشه به معنای پرخاشگری و خشم نیست، گاهی اوقات کودک شما نمی‌داند که فریاد زدن اشتباه است. صدای او ممکن است برایش جالب باشد، و یا ممکن است این حقیقت که همیشه زمانی که فریاد می‌کشد شما به او توجه می‌کنید را دوست داشته باشد.

چگونه با این موضوع کنار بیاییم؟

فریاد زدن شما هیچ کمکی نمی‌کند؛ درواقع احتمالا اوضاع را بدتر می‌کند، کودک شما ممکن است از فریاد شما این برداشت را کند که فریاد زدن مشکلی ندارد و کار درستی است.

مطمئن شوید که کودک شما به به اندازه‌ی کافی غذا خورده و استراحت کرده است. اگر کودک شما به سنی رسیده که قادر به فهمیدن این موضوع باشد، سعی کنید تفاوت بین صدای بلند و آرام را به او توضیح دهید. صدای خود را بالا ببرید و از کودک خود بخواهید این کار را با شما انجام دهد، سپس صدای خود را پایین آورده و از کودک خود درخواست کنید همین کار را انجام دهد. دفعه‌ی بعد که کودک شما فریاد زد از او بخواهید صدایش را پایین بیاورد و صدای شما نیز باید پایین باشد.

 

Toddler saying no

 

 4. “نه” گفتن کودک را کنترل کنید

آیا کلمه‌ی “نه” بیشترین کلمه‌ای نیست که شما به او میگویید؟ کودک شما به تازگی فهمیده که نه گفتن جالب است، با این کلمه توجه شما را جلب کرده و همچنین به این معنی است که کودک حق انتخاب دارد.

چگونه با این موضوع کنار بیاییم؟

به کودک خود حق انتخاب بدهید ! انتخابی که نیاز به “نه” نداشته باشد. دو یا سه انتخاب کافی است، به کودک اجازه دهید که حس کند او هم جزئی از اتفاق است، با این کار او انتخاب هایش را با شما در میان میگذارد. شما همیشه می‌توانید هر موقعیت کوچکی را به یک بازی انتخاب تبدیل کنید، برای مثال : ” الان میخوای از ماشین پیاده شی یا میخوای دو دقیقه دیگه بشینی بعد پیاده شی؟” این روش ساده‌ایست که به کودک حق انتخاب داده و کار را به انجام می‌رساند.

در اینجا کودک شما کوچکتر است ! پس به یاد داشته باشید که بالغانه رفتار کنید و برای کودکتان مثال خوبی باشید. صدای خود را در موقعیت های هیجان انگیز برای کودک بالا نبرید، در عوض به کودک خود کمک کنید آرامش خود را حفظ کند.

به خاطر داشته باشید کودک شما ممکن است معنی فریاد زدن را نداند و فریاد زدن برای او فقط خالی کردن انرژی و جلب توجه شما باشد. همیشه به کودکتان بگویید که چقدر او را دوست دارید و به او اهمیت میدهید.

درباره‌ی نویسنده

کودک یار 1

کودک یار ها در کودک و بهداشت تمام وقت در حال آماده سازی و انتشار مطالب برای شما والدین گرامی می‌باشند

Floating Contact Us